• Historia szkoły

      • Pierwotnie powstała Powiatowa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego, którą w 1945 r. powołały do życia władze powiatowe. Usytuowano ją w jednym z budynków dworskich, będących onegdaj własnością Radziwiłłów.
        Rok szkolny 1948/49 przyniósł kolejną zmianę charakteru szkoły, a raczej jej nazwę, bo od tej pory funkcjonowało Liceum Rolnicze dla dorosłej młodzieży męskiej.  Rok szkolny 1951/1952 przyniósł zmianę, ale nie tylko nazwy, ale i charakteru szkoły. 4-letnie Liceum przemianowano na Państwowe Technikum Rolnicze. Warunkiem przyjęcia było świadectwo ze szkoły podstawowej i korzystny wynik egzaminu wstępnego. Zaistniała konieczność rozbudowy szkoły oraz internatu dla dziewcząt.
        W dziejach szkoły zwrotnym momentem był rok 1954, w którym na stanowisko dyrektora powołano inż. Wacława Namyślaka, który z ogromnym zapałem zdecydowanie przystąpił do przeprowadzania ewidentnych zmian na terenie szkoły i gospodarstwa. Zaczął od powiększenia gospodarstwa szkolnego. Czynił więc starania o przyłączenie do gospodarstwa szkolnego gruntów położonych w sąsiedztwie. Pertraktacje, trwające jeszcze od czasów poprzedniego dyrektora, zakończyły się sukcesem — gospodarstwo szkolne powiększyło swój areał do 270 ha. Park maszynowy powiększył się o nowe ciągniki rolnicze, maszyny i narzędzia do praktycznej nauki zawodu. Usilne zabiegi o potrzebne środki i starania czynione w latach 1954 - 1964 wreszcie zostały zakończone powodzeniem. Powstała nowa szkoła wraz z salą gimnastyczną. Urządzono osiem pracowni z gabinetami przedmiotowymi, trzy klasopracownie, świetlicę, gabinet lekarsko-dentystyczny, pokój nauczycielski, pomieszczenia dla administracji, stołówkę wraz z zapleczem oraz kotłownię centralnego ogrzewania. W międzyczasie wydłużono okres nauczania w tego typu szkole do pięciu lat. W latach 1954 - 1968 Technikum Rolnicze w Przygodzicach miało specjalność rolniczo-lniarską, jako jedno z czterech w Polsce szkoliło lniarzy. Były to czasy intensywnego rozwoju szkoły, świadczą o tym prowadzone równocześnie różnorodne formy kształcenia. W latach 1959- 1963 funkcjonowała Dwuzimowa Szkoła Rolnicza, w której prowadzono zajęcia: z żywienia rodziny, zaopatrzenia rodziny w odzież, hodowli zwierząt. W latach 1961 - 1971 działał Ośrodek Kursowego Szkolenia Rolniczego, powszechnie zwany Ośrodkiem Traktorzystów.
        Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu powołano w grudniu 1969 roku Zaoczne Technikum Rolnicze. W latach 1974 -1976 szkoła pełniła rolę Centrum Powiatowego Kształcenia Rolniczego. Jednostka ta przejęła wszystkie formy kształcenia na potrzeby rolnictwa. Do centrum jako ośrodka głównego dołączono tzw. szkoły filialne, które powstały z istniejących na terenie powiatu Szkół Przysposobienia Rolniczego. Byty to szkoły środowiskowe z następujących miejscowości: Garki, Czarnylas, Daniszyn, Droszew, Grudzielec, Kwiatków, Odolanów, Skalmierzyce, Raszków, Sośnie, Parczew, Przybysławice. Dziadowa Kłoda, Miłowice. Teraz wszystkie kursy rolnicze organizowane na terenie powiatu nadzorowane były przez dyrekcję Powiatowej Szkoły Centrum Kształcenia Rolniczego. Tam też powołane zostały Komisje do przeprowadzania egzaminów na tytuł kwalifikowanego rolnika oraz egzaminów mistrzowskich.
        Wprowadzenie w kraju reformy administracyjnej w 1975 roku spowodowało zmianę statusu centrum i l września 1976 roku powołano Zespół Szkół Rolniczych i ta oficjalna nazwa przetrwała do 31 sierpnia 2000 r. Po odejściu w 1979 roku dyrektora Wacława Namyślaka na emeryturę, przez rok kierował szkołą rusycysta mgr Kazimierz Jasiulewicz, a od grudnia 1980 roku funkcję szefa Zespołu Szkół Rolniczych objął mgr inż. Józef Nowicki.
        We wrześniu 1981 roku reaktywowano pięcioletnie technikum rolnicze i przeprowadzono nabór do pierwszej klasy, a rok później nauka w zasadniczej szkole przedłużona została o rok, a szkoła zmieniła nazwę na 3-letnią Zasadniczą Szkołę Rolniczą.
        Dzisiejsze zmiany gospodarcze zmniejsza szansę zatrudnienia absolwentów szkół rolniczych, a w konsekwencji liczbę chętnych do podjęcia w nich nauki. Powstaje konieczność tworzenia nowych kierunków kształcenia oraz unowocześniania istniejących. Otwarcie liceów nowego typu, policealnego studium obsługi ruchu turystycznego oraz rozpoczęcie działalności kursowej pociągnęło za sobą zmianę nazwy placówki.

        Z dniem 01-07-2000 funkcję dyrektora obejmuje mgr Dariusz Kaczmarek

        Od 01-09-2000 szkoła zmienia nie tylko nazwę, ale i swój charakter. W miejsce Zespołu Szkół Rolniczych powołany zostaje Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Szkoła wychodzi z nową ofertą kształcenia, która skierowana jest nie tylko do rolników. Powstają nowe typy szkół. W ramach technikum i szkoły policealnej wzrasta liczba kierunków w szkole dla dorosłych.

        Kłopotliwym problemem staje się zadłużone gospodarstwo pomocnicze, którego właścicielem jest skarb państwa. Przełom następuje w roku 2001, kiedy to w miejsce zlikwidowanego gospodarstwa o starej strukturze organizacyjnej, bez niezbędnych praw własności, udaje się powołać nowe gospodarstwo przy jednoczesnym przejęciu prawa własności gruntów i nieruchomości przez Powiat Ostrowski.

        Wprowadzona w 2002 roku reforma szkolnictwa ponadgimnazjalnego, wymusza powstanie nowych kierunków kształcenia. Otwarcie w tym roku liceum ogólnokształcącego nowego typu, policealnego studium obsługi ruchu turystycznego oraz rozpoczęcie działalności kursowej pociągnęło za sobą zmianę nazwy placówki.

        Z dniem 1 września 2002 r. szkoła zmienia swój wizerunek, przyjmuje nazwę Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego. Ta forma uprawomocnia szkołę nie tylko do edukacji młodzieży, ale do szerokiego kształcenia i doskonalenia dorosłych w formach szkolnych i pozaszkolnych.

        Pomimo powstawania nowych typów szkół, placówka realizuje swoje aspiracje bycia centrum edukacji rolniczej. Udaje się przy szkole utworzyć Państwową Komisję Egzaminacyjną do nadawania tytułów kwalifikacyjnych w zawodach rolniczych. Rok 2002 to początek funkcjonowania Technikum Rolniczego w trybie eksternistycznym.

        Z dniem 1 września 2002 r. szkoła przyjęła nazwę: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego.

        Od dnia 01.11.2019 roku ulega zmianie nazwa naszej szkoły z dotychczasowej na Zespół Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego.

    •  Kontakty

      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego
      • (62) 733 61 31; (62) 735 00 68; 728 936 786 fax (62) 733 61 32
      • ul. PTR 6 63-421 Przygodzice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych